- Strona główna
- FAQ
Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ)
I. Informacje ogólne
1. Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)?
Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny i dobrowolny dla osób zatrudnionych kapitałowy system długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne. Do PPK może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Oszczędności (do których prawo własności ma tylko pracownik) budowane są wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo.
2. Jak działają PPK?
Pracodawca, w porozumieniu z zakładową organizacją związkową działającą u niego (a w razie jej braku - z reprezentacją osób zatrudnionych wyłonioną w trybie u niego przyjętym), wybiera instytucję finansową, w której prowadzone będą rachunki PPK[1] dla pracowników. Rachunki będą zasilane comiesięcznymi wpłatami pracownika i pracodawcy oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa.
Środki gromadzone w PPK lokowane będą w ramach funduszu zdefiniowanej daty właściwego wedle Ustawy o PPK dla przedziału roczników, w ramach którego przypada data urodzenia pracownika. Polityka inwestycyjna takiego funduszu uwzględnia konieczność ograniczania wraz z wiekiem uczestnika PPK poziomu ryzyka inwestycyjnego oraz zmienia się w czasie odpowiednio do zmiany wieku uczestnika.
Oszczędności gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika - może on w dowolnym momencie je wycofać, a po jego śmierci podlegają dziedziczeniu, lub są przekazywane osobie wskazanej przez uczestnika.
3. Po co wprowadzono PPK?
Dzięki PPK Polacy zyskają dodatkowe oszczędności emerytalne do wykorzystania po ukończeniu 60. roku życia. Dodatkowo oszczędności te w okresie gromadzenia wpłat do PPK mają wspierać Polską gospodarkę poprzez zwiększanie dostępności finansowania inwestycji przedsiębiorstw ze źródeł krajowych oraz podniesienie potencjału rozwoju i stabilności ekonomicznej.
4. Kto zadba o bezpieczeństwo moich środków w PPK?
5. Czy pracownik może wybrać inną instytucję finansową niż ta, którą wybierze pracodawca?
Samodzielnie nie. Wyboru instytucji finansowej dokonuje pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową lub - jeżeli taka nie działa w jego firmie - wyboru dokonuje się w porozumieniu z reprezentacją pracowników wybraną w trybie przyjętym u danego pracodawcy.
6. Czy mogę być uczestnikiem więcej niż jednego PPK?
Tak, można jednocześnie być uczestnikiem kilku PPK. Dotyczy to nie tylko sytuacji, w której pracownik jest zatrudniony jednocześnie u kilku pracodawców prowadzących PPK; jeżeli pracownik był uczestnikiem PPK u poprzedniego pracodawcy i nie zdecyduje się na transfer zgromadzonych środków, pozostanie uczestnikiem dwóch lub nawet większej liczby PPK.
7. Ile rachunków PPK będzie prowadzonych dla osoby zatrudnionej w dwóch różnych podmiotach zatrudniających, które zawarły umowy o zarządzanie PPK z tą samą instytucją finansową?
W opisanej sytuacji osoba zatrudniona w tej samej instytucji finansowej będzie miała dwa różne rachunki zasilane przez oba podmioty zatrudniające.
8. Kto jest uprawniony do uczestnictwa w PPK?
Każda osoba zatrudniona, w imieniu której pracodawca odprowadza składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe i która przepracowała u danego pracodawcy nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia u Pracodawcy. Domyślnie jest to maksymalny okres, a Pracodawca ma możliwość skrócenia tego okresu wymaganego zatrudnienia obowiązującego do zapisania Pracownika jako Uczestnika PPK.
9. Czy mam prawo uczestnictwa w PPK jeżeli jestem zatrudniony na umowę zlecenie?
Tak, ale pod warunkiem, że osoba wykonująca pracę na podstawie umowy zlecenia podlega w Polsce obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu takiej umowy.
10. Co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na rejestrze PPK w przypadku zmiany miejsca pracy?
W sytuacji zmiany miejsca zatrudnienia z chwilą ustania stosunku pracy dotychczasowy pracodawca przestaje naliczać i odprowadzać kolejne wpłaty na rzecz pracownika. Dotychczas zgromadzone środki mogą pozostać w PPK prowadzonym przez „starego” pracodawcę albo uczestnik po przystąpieniu do PPK prowadzonego przez „nowego” pracodawcę może zawnioskować u tego pracodawcy o dokonanie wypłaty transferowej do „nowego” PPK. Uczestnik może też złożyć dyspozycję wypłaty transferowej na posiadane IKE lub PPE (taką dyspozycję składa nie „nowemu” pracodawcy).
11. Co dzieje się ze środkami na rejestrze PPK w sytuacji kiedy pracownik będący uczestnikiem PPK zostaje zwolniony?
W przypadku ustania stosunku pracy w wyniku otrzymania przez pracownika wypowiedzenia obowiązują takie same zasady jak w przypadku zmiany miejsca pracy z inicjatywy pracownika (patrz pytanie nr 10 ).
12. W jakiej formie osoba zatrudniona, która ukończyła 55 lat, ale nie ukończyła 70 lat składa wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK?
Tryb i formę składania oświadczeń o przystąpieniu do PPK przez osoby w tym wieku określa pracodawca.
13. Czy uczestnik PPK, który w trakcie oszczędzania skończył 70 lat, może nadal oszczędzać w PPK?
Tak. W Ustawie o PPK nie przewidziano wyłączenia możliwości wnoszenia wpłat do PPK w związku z ukończeniem przez uczestnika planu 70. rok życia. Oznacza to, że ukończenie wskazanego wieku nie oznacza automatycznego „wypisania” takiej osoby z PPK. Nie dotyczy to natomiast możliwości przystąpienia do PPK. Wedle ustawy, podmiot zatrudniający nie zawiera umowy o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej, która najpóźniej w pierwszym dniu zatrudnienia ukończyła 70. rok życia.
14. Czy mogę zrezygnować z uczestnictwa w PPK?
- złożyć dyspozycję zwrotu zgromadzonych środków (wycofanie środków z PPK na dowolny cel)
- złożyć deklarację rezygnacji z wnoszenia wpłat do PPK,
15. Co powinienem zrobić aby zrezygnować z oszczędzania w ramach PPK?
Pracownik składa oświadczenie o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK poprzez wypełnienie formularza udostępnianego przez pracodawcę lub dostępnego na portalu www.mojeppk.pl Wypełniony formularz po wydrukowaniu i podpisaniu pracownik dostarcza do wyznaczonej osoby w jednostce pracodawcy odpowiedzialnej za obsługę kadrową.
16. Czy jeżeli początkowo zrezygnuje z uczestnictwa w PPK, a po jakimś czasie zmienię zdanie i złożę deklarację wznowienia wnoszenia wpłat lub zostanę uczestnikiem PPK w związku z autozapisem, który ma miejsce co 4 lata, czy wówczas pracodawca odprowadzi na moją rzecz wpłaty „wstecznie” za cały okres zatrudnienia u tego pracodawcy?
Nie. Pracodawca nalicza i odprowadza składki podstawowe wyłącznie od wynagrodzeń wypłacanych w okresie wnoszenia wpłat do PPK.
17. W jaki sposób uczestnik PPK otrzyma informację o przekazaniu na jego rachunek PPK wpłaty powitalnej oraz rocznej dopłaty od Państwa?
II. Wpłaty do PPK
18. Kto i w jakiej wysokości wnosi wpłaty na PPK?
Wpłaty pracownika oraz pracodawcy będą naliczane procentowo od wysokości wynagrodzenia brutto:
Pracownik:
- wpłata podstawowa: 2%*
- + dodatkowo możliwość zadeklarowania wpłaty dodatkowej w wysokości do 2%
Pracodawca:
-
wpłata podstawowa 1,5%
-
+ dodatkowo możliwość zadeklarowania wpłaty dodatkowej w wysokości do 2,5%
Państwo:
- Wpłata powitalna: 250 zł (jednorazowo)
- Dopłata roczna: 240 zł
Ich wartość nie jest uzależniona od wysokości dochodów pracownika. Wymagane jest jednakże spełnienie warunków określonych w Ustawie o PPK.
19. Czy wpłaty pracodawcy na PPK są zwolnione z podatku dochodowego?
Nie. Wpłaty finansowane przez pracodawcę stanowią dodatkowy przychód pracownika, od którego pracodawca potrąca na bieżąco kwotę podatku PIT (z wynagrodzenia netto). Wpłaty te są natomiast zwolnione ze składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe.
20. Czy po dokonaniu wypłaty transferowej w związku ze zmianą zatrudnienia, poprzedni pracodawca dokonując po ustaniu zatrudnienia wypłaty wynagrodzenia przekazuje wpłaty od tego wynagrodzenia na rachunek uczestnika PPK?
Tak, dyspozycja wypłaty transferowej w związku ze zmianą zatrudnienia dotyczy środków zgromadzonych na rachunku w momencie składania tej dyspozycji, a nie dotyczy przyszłych wpłat na ten rachunek. Instytucja finansowa powinna zatem umożliwić poprzedniemu podmiotowi zatrudniającemu przekazanie wpłat do PPK także po zrealizowaniu dyspozycji wypłaty transferowej związanej ze zmianą zatrudnienia.
21. Czy trzeba spełnić jakieś warunki, aby otrzymać dopłaty od państwa?
Tak. Wpłatę powitalną (250 zł) otrzymają uczestnicy PPK, którzy przez co najmniej 3 pełne miesiące będą uczestnikami PPK, jeżeli w tym okresie dokonano wpłat podstawowych finansowanych przez uczestnika PPK za co najmniej 3 miesiące.
Dopłatę roczną (240 zł) otrzymają natomiast wszyscy uczestnicy PPK (poza pewnymi wyjątkami opisanymi w Ustawie o PPK), których wpłaty podstawowe i dodatkowe w danym roku wyniosą co najmniej 3,5% 6-krotności minimalnego wynagrodzenia w roku, za który dopłata jest należna.
Uczestnicy, których wpłaty podstawowe są niższe niż 2% (osoby o niższych dochodach), muszą zgromadzić co najmniej 25% powyższej kwoty.
22. Kiedy mogę zadeklarować zamiar odprowadzania wpłat dodatkowych?
Decyzja o wnoszeniu wpłat dodatkowych może być przekazana pracodawcy w dowolnym momencie w czasie uczestnictwa w PPK.
23. Od kiedy obowiązuje deklaracja wpłaty dodatkowej uczestnika PPK?
Deklaracja wpłaty dodatkowej finansowanej przez uczestnika PPK obowiązuje od dnia jej złożenia. To oznacza, że wpłatę dodatkową należy naliczyć od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po złożeniu tej deklaracji.
24. Kiedy mogę zrezygnować z wnoszenia wpłat?
UWAGA: Rezygnacja z wnoszenia wpłat nie skutkuje automatycznym zwrotem zgromadzonych środków.
25. Czy osoba zatrudniona w jednym podmiocie zatrudniającym na podstawie umowy o pracę i umowy zlecenie może złożyć deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat na PPK tylko z tytułu umowy zlecenia?
Nie, nie ma takiej możliwości. Złożona przez osobę zatrudnioną deklaracja rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK dotyczy wszystkich stosunków prawnych łączących osobę zatrudnioną z danym podmiotem zatrudniającym.
26. Czy mogę zmienić decyzję w zakresie wnoszenia wpłat dodatkowych?
W dowolnym momencie uczestnik PPK ma prawo zmienić (zmniejszyć lub zwiększyć) wysokość wpłaty dodatkowej. Deklarację wnoszenia wpłat dodatkowych można zmienić lub odwołać w dowolnym momencie, co skutkuje zaprzestaniem ich odprowadzania do PPK.
27. Czy mogę obniżyć swoją wpłatę podstawową do PPK?
Tak, pod pewnymi warunkami. Osoba zatrudniona może obniżyć wpłatę podstawową (standardowo wynosi ona 2% wynagrodzenia brutto) tylko wówczas, gdy łączne wynagrodzenie tej osoby osiągane z różnych źródeł w danym miesiącu nie przekracza kwoty odpowiadającej 1,2 krotności minimalnego wynagrodzenia. W takiej sytuacji wpłata podstawowa może zostać obniżona do 0,5% wynagrodzenia brutto, tzn. może być niższa niż 2%, ale nie niższa niż 0,5% wynagrodzenia brutto.
28. Kiedy pracownik może stracić prawo do wnoszenia wpłat?
Gdy dokona wypłaty środków z PPK (po skończeniu 60. roku życia) i nadal będzie pracownikiem; w takiej sytuacji pracodawca zaprzestaje naliczania i odprowadzania wpłat do PPK. Nie będą wówczas przekazywane również dopłaty roczne.
29. Czy mogę ponownie zacząć oszczędzać na PPK jeżeli zrezygnowałem z wnoszenia wpłat w przeszłości?
Tak, w tym celu pracownik musi złożyć deklarację wznowienia wnoszenia wpłat do PPK. Dodatkowo co cztery lata w kwietniu (po raz pierwszy w 2023 roku) pracodawca dokonuje zgłoszenia do PPK wszystkich uprawnionych pracowników - również tych którzy uprzednio zrezygnowali z wnoszenia wpłat, o ile przed dniem zgłoszenia nie dostarczą pracodawcy (ponownie) deklaracji rezygnacji.
III. Wycofanie oszczędności z PPK i wypłaty
30. Kiedy będę mógł skorzystać z oszczędności zgromadzonych w PPK?
PPK jest programem długoterminowego oszczędzania na cele emerytalne, dlatego standardowo możliwość skorzystania z pełni korzyści przewidzianych dla PPK, na które składają możliwość dokonania wypłaty środków pochodzących z wpłat do PPK wraz z potencjalnie wypracowanym zyskiem oraz prawo skorzystania z zachęt podatkowych, dotyczy okresu rozpoczynającego się wraz z ukończeniem 60. roku życia.
Nie zmienia to jednak faktu, że uczestnikowi przysługuje prawo do wcześniejszego wycofania środków w formie zwrotu, wypłaty w przypadku zachorowania lub wypłaty w celu sfinansowania wkładu własnego (zakup nieruchomości). Więcej informacji o zasadach wycofywania środków prezentujemy w ramach odpowiedzi na kolejne pytania, w ramach tej części dokumentu.
31. W jaki sposób będę mógł wypłacić środki po osiągnieciu 60. roku życia?
W zależności od decyzji pracownika środki zostaną wypłacone jednorazowo, w ratach lub w formule mieszanej tj. jedna większa kwota, a pozostała część oszczędności w ratach.
32. Czy będę mógł skorzystać z tych pieniędzy przed ukończeniem 60. roku życia?
-
w sytuacji poważnej choroby uczestnika, jego małżonka lub dziecka (do 25% środków, bez obowiązku zwrotu),
-
w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę domu lub zakup mieszkania, ale tylko dla uczestników przed 45. rokiem życia (do 100% środków z obowiązkiem zwrotu w ciągu maksymalnie 15 lat).
33. Jakich potrąceń i w jakiej kolejności dokonuje się w przypadku zwrotu środków zgromadzonych na rachunku z PPK przed 60 r.ż.?
-
instytucja finansowa pobiera 30% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez podmiot zatrudniający i przekazuje je na rachunek wskazany przez ZUS. Informacja o tej kwocie jest ewidencjonowana na koncie uczestnika PPK w ZUS jako jego składka na ubezpieczenie emerytalne należna za miesiąc, w którym kwota ta została przekazana do ZUS.
-
Środki pochodzące z dopłat od Państwa są zwracane w całości do Funduszu Pracy.
-
70% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez pracodawcę, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku od zysków kapitałowych;
-
100% środków pochodzących z wpłat finansowanych przez uczestnika, po uprzednim pomniejszeniu o należną kwotę podatku od zysków kapitałowych.
34. Czy będę mógł wypłacać środki na przykład raz w roku wybranym przez siebie miesiącu?
Nie. Ustawa o PPK zakłada miesięczną częstotliwość przekazywania środków w przypadku wypłaty ratalnej.
35. Ile będzie wynosiła wysokość wypłat jakie będę otrzymywał z PPK w przyszłości?
Przyszła wartość środków zgromadzonych na rejestrze uczestnika PPK - w momencie jego przejścia na emeryturę - będzie zależała od sumy wniesionych wpłat, a także od zysków osiągniętych z ich pomnażania w wybranym/ch przez uczestnika subfunduszu/ach. Z tego względu przyszła wartość świadczenia nie jest w żaden sposób zagwarantowana i nie jest możliwe precyzyjne określenie jej wysokości.
36. Jeżeli zdecyduje się na wypłatę w ratach, to co będzie się działo z pozostałą częścią moich oszczędności? Czy nadal pozostają w Funduszu?
Te środki nadal będą inwestowane na takich samych zasadach, jak przed zadeklarowaniem wypłat ratalnych, z zachowaniem takich samych zasad ich dziedziczenia.
37. Czy po osiągnięciu wieku emerytalnego będę mógł pozostawić środki w PPK?
Tak, ponieważ wypłata środków z PPK następuje wyłącznie na wniosek uczestnika. Złożenie wniosku o wypłatę ma charakter dobrowolny.
38. Zdecydowałem się na wypłatę w ratach, ale po pewnym czasie zmieniłem zdanie i chciałbym wypłacić pozostałe środki jednorazowo. Czy będzie to możliwe?
-
Jeżeli pierwotnie wyniosła ona 120 lub więcej rat wówczas zmniejszenie liczby rat, tak aby ich łączna liczba wyniosła mniej niż 120 nie jest możliwe. Możliwe jest jedynie zwiększenie łącznej liczby rat w jakich ma nastąpić wypłata.
-
Jeżeli natomiast uczestnik zdecydował się pierwotnie na wypłatę w mniejszej niż 120 liczbie rat może zawnioskować o jednorazową wypłatę pozostałej na rachunku PPK części oszczędności.
39. Czy z oszczędności w PPK można będzie sfinansować zakup więcej niż jednego mieszkania?
Nie. Wedle przepisów Ustawy o PPK uczestnik PPK, który nie ukończył 45 lat, może wnioskować o wypłatę do 100% środków z obowiązkiem zwrotu w celu pokrycia wkładu własnego w związku z zaciągnięciem kredytu na budowę/przebudowę budynku mieszkalnego lub zakup mieszkania czy gruntu. Jednak wypłaty tej uczestnik PPK może dokonać tylko na sfinansowanie jednej inwestycji. Nawet w sytuacji, gdy ma kilka rachunków PPK.
40. Czy w przypadku, gdy osoba zatrudniona dokonała zwrotu środków z PPK podmiot zatrudniający wciąż dokonuje wpłat do PPK za tę osobę?
Tak. Dokonanie zwrotu/wypłaty transferowej środków zgromadzonych na rachunku PPK nie skutkuje zamknięciem rachunku uczestnika ani zaprzestaniem naliczania i odprowadzania wpłat przez pracodawcę.
41. Czy podatek dochodowy wskazany w art. 105 Ustawy o PPK odnosi się do całości wpłat i wypracowanych przez nie zysków czy jest to tylko podatek od wypracowanych zysków?
Chodzi o zryczałtowany podatek dochodowy, czyli inaczej tzw. podatek Belki (podatek od zysków kapitałowych). Potwierdza to treść art. 30a ust.1 pkt 11d w zw. z ust. 15 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku od osób fizycznych, zgodnie z którym 19% zryczałtowany podatek dochodowy pobiera się od dochodu uczestnika pracowniczego planu kapitałowego uzyskanego z tytułu zwrotu zgromadzonych środków dokonanego na podstawie art. 105 Ustawy o PPK. Dochód podlegający opodatkowaniu pojawia się w przypadku, gdy umarzane jednostki uczestnictwa zostały przyznane po wycenie niższej niż wycena po jakiej zostają umorzone w celu realizacji zwrotu.
IV. Fundusze zdefiniowanej daty
42. Co dzieje się z moimi wpłatami, które pracodawca wpłaca do Funduszu?
PPK funkcjonuje w oparciu o fundusz inwestycyjny BNP Paribas PPK SFIO („Fundusz”), w którym wydzielono 9 Subfunduszy zdefiniowanej daty. Każdy z Subfunduszy dedykowanych jest grupom osób, które będą obchodziły swoje 60. urodziny kolejno w ramach jednego z pięcioletnich okresów, których środek przypadać będzie odpowiednio na 2025, 2030, 2035, 2040, 2045, 2050, 2055, 2060 albo 2065 rok (tzw. Subfundusze Zdefiniowanej Daty). W chwili przystąpienia do PPK na podstawie daty urodzenia każdy ze zgłaszanych pracowników zostanie automatycznie przyporządkowany do Subfunduszu wytypowanego w oparciu o datę, w której taki uczestnik osiągnie 60. rok życia.
W zamian za wpłaty do PPK Fundusz przydziela uczestnikom PPK jednostki uczestnictwa, których wartość zmienia się w czasie wraz ze zmianą wyceny aktywów, w które inwestują subfundusze. Subfundusze automatycznie dopasowują sposób inwestowania do wieku uczestników: im bliżej momentu, kiedy docelowa grupa uczestników ma ukończyć 60 lat, tym bardziej ograniczany jest ustawowo poziom dopuszczalnego ryzyka inwestycyjnego Subfunduszu, podejmowanego przy dokonywaniu lokat środków danej grupy oszczędzających w PPK. Dzięki temu uczestnik nie musi podejmować żadnej aktywności, a mimo to jego oszczędności emerytalne „podążają w czasie za uczestnikiem”, dostosowując się do zmieniającego się wraz z wiekiem horyzontu oraz profilu inwestycyjnego danej osoby.
43. Jaki mam wpływ na sposób inwestowania moich oszczędności zgromadzonych na PPK?
Uczestnik nie ma wpływu na zasady polityki inwestycyjnej Subfunduszu Zdefiniowanej Daty, w którym gromadzone są wpłaty do PPK. Są one zdeterminowane w dużym stopniu ograniczeniami wynikającymi z Ustawy o PPK. Uczestnik może jednak z dowolną częstotliwością dokonywać zamiany jednostek uczestnictwa pomiędzy Subfunduszami wydzielonymi w Funduszu BNP Paribas PPK SFIO. Nie wiąże się to z żadną opłatą dla Uczestnika.
Im bardziej odległy jest rok w nazwie Subfunduszu, tym wyższy jest poziom ryzyka inwestycyjnego związanego z posiadaniem jednostek uczestnictwa danego Subfunduszu. Przykładowo, subfundusz BNP Paribas PPK 2050 wiąże się z wyższym ryzykiem inwestycyjnym niż BNP Paribas PPK 2030. W przypadku każdego z subfunduszy ryzyko inwestycyjne systematycznie maleje wraz z upływem czasu, który pozostał do osiągnięcia przez subfundusz zdefiniowanej daty funduszu wskazanej w jego nazwie.
44. Gdzie mogę znaleźć więcej informacji na temat Funduszu, w który inwestowane są wpłaty do PPK?
Informacje nt. Funduszu oraz Subfunduszy można znaleźć na stronie internetowej: 396.
Szczegółowy opis m.in. praw i obowiązków uczestników Funduszu, polityk inwestycyjnych oraz czynników ryzyka znajduje się w Statucie Funduszu i Prospekcie Informacyjnym, które są dostępne na stronie 396.
45. Który z dostępnych Subfunduszy Zdefiniowanej Daty w ramach BNP Paribas PPK SFIO jest najlepszy?
Każdy z oferowanych Subfunduszy jest zarządzany z przez wykwalifikowanych, doświadczonych zarządzających, którzy działają w ramach, jakie określają zapisy polityk inwestycyjnych Subfunduszy wynikające z zapisów Ustawy o PPK.
To co różnicuje Subfundusze to grupa wiekowa dla której Subfundusz jest dedykowany.
46. Jakie opłaty ponosi uczestnik PPK?
Z aktywów Subfunduszy pobiera się ze środków zgromadzonych w ramach PPK wynagrodzenie stałe za zarządzanie Funduszem w wysokości od 0,20% do 0,44% w skali roku.
Jest to niezwykle korzystna propozycja w porównaniu do poziomu opłat pobieranych na polskim rynku od klientów detalicznych w związku z uczestnictwem w funduszach typu FIO i SFIO (w zależności od profilu funduszu średnio 0,75% - 2,00%: dane na lipiec 2023 r.).
Fundusz może też pobierać wynagrodzenie za wypracowany wynik („wynagrodzenie zmienne za zarządzanie”) w wysokości 0,10% aktywów netto w skali roku, jeżeli zostaną spełnione poniższe warunki:
- dodatnia stopa zwrotu subfunduszu za dany rok;
- osiągnięcie w danym roku stopy zwrotu przez subfundusz przewyższającej stopę referencyjną;
- osiągnięcie na ostatni dzień wyceny w listopadzie w danym roku stopy zwrotu przez subfundusz na poziomie nie niższym niż 75% najwyższych stóp zwrotu konkurencyjnych funduszy tej samej zdefiniowanej daty.
V. Mój rejestr PPK
47. Czy mam obowiązek podania pracodawcy prywatnego numeru telefonu oraz adresu poczty elektronicznej w związku z zawarciem przez ten podmiot w moim imieniu i na moją rzecz umowy o prowadzenie PPK?
Nie. Wedle stanowiska prezentowanego przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. oraz Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO), podanie danych obejmujących numer telefonu lub adres poczty elektronicznej pracownika nie jest obligatoryjne dla zawarcia umowy o prowadzenie PPK. W komunikacje dostępnym na stronie internetowej PUODO wskazuje się ponadto, że w polskim systemie prawnym nie istnieje, żaden przepis, który zobowiązywałby osobę fizyczną do posiadania takich środków komunikacji jak adres poczty elektronicznej czy numer telefonu.
Pracodawca ma jednak obowiązek prawny pozyskania danych osobowych uczestnika PPK obejmujących adres poczty elektronicznej oraz numer telefonu i przekazania tych danych do Funduszu. Zgodnie z Ustawą o PPK dane te stanowią bowiem załącznik do umowy o prowadzenie PPK oraz są uznawane za dane identyfikujące uczestnika PPK.
W ocenie Prezesa Urzędu pracodawca powinien przetwarzać wskazane wyżej dane pracownika jedynie w celu ich przekazania do Funduszu w związku z uczestnictwem danej osoby w PPK. Jednocześnie brak zgody pracownika na przetwarzanie jego danych nie będzie sprzeczny z zasadami przetwarzania danych zawartymi w unijnym RODO[1]. Przepisy rozporządzenia uprawniają bowiem administratora do przetwarzania danych osobowych, gdy jest to niezbędne do wypełniania ciążącego na nim obowiązku prawnego (na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c RODO).
48. Czy pracodawca będzie informował uczestnika o stanie rachunku PPK?
Nie. Taką informację uczestnik otrzyma od instytucji finansowej zarządzającej jego rachunkiem PPK w terminie do ostatniego dnia lutego każdego roku. Informacja ta zostanie przekazana w postaci elektronicznej, a na wniosek uczestnika – w postaci papierowej. Będzie ona zawierać roczną informację o wartości środków zgromadzonych na rachunku PPK, o wysokości wpłat dokonanych na ten rachunek w poprzednim roku kalendarzowym oraz o innych zrealizowanych w tym czasie transakcjach na rachunku.
49. Czy pracodawca będzie prowadził obsługę uczestników PPK?
Pracodawca przyjmował będzie zasadniczo tylko te dyspozycje, które mają związek z naliczaniem wpłat do PPK, takie jak:
- deklaracja rezygnacji/wznowienia wnoszenia wpłat
- deklaracja zmiany wysokości wpłaty podstawowej/dodatkowej pracownika.
50. Jak mogę samodzielnie sprawdzać stan moich oszczędności na PPK?
Każdy uczestnik PPK, który udostępni Funduszowi swój adres e-mail i nr telefonu komórkowego otrzymuje dostęp do internetowego serwisu informacyjnego STI24: sti24.tfi.bnpparibas.pl, dzięki któremu może monitorować on-line bieżącą wartość swojego rejestru PPK w BNP Paribas PPK SFIO, wartość dokonanych wpłat oraz aktualność swoich danych osobowych.
Dodatkowo poprzez STI24 możliwe jest składanie dyspozycji dotyczących rejestru PPK i aktualizowanie swoich danych. Serwis dostępny jest w wersji standardowej oraz mobilnej w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Adres e-mail i nr telefonu komórkowego może zostać przekazany Funduszowi przez pracodawcę w Umowie o Prowadzenie lub przez uczestnika za pośrednictwem wniosku dostępnego na stronie ppk.tfi.bnpparibas.pl
Login i hasło do serwisu przesyłane są uczestnikowi na adres e-mail bezpośrednio po uzyskaniu przez Fundusz potrzebnych danych uczestnika.
Dla uczestników PPK zarządzanych przez BNP Paribas TFI została oddana do użytku dedykowana Infolinia, na której uczestnicy mogą zasięgnąć informacji ogólnych o PPK oraz szczegółowe informacje na temat swoich rejestrów: tel: 22 355 46 70.
Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00. Koszt połączenia określa taryfa operatora telekomunikacyjnego.
51. W jaki sposób mogę zaktualizować swoje dane osobowe?
Aktualizacji danych osobowych uczestnik może dokonać samodzielnie za pośrednictwem serwisu STI24.
Należy jednak pamiętać, że w przypadku zmiany niektórych danych (jak np. nazwisko) uczestnik ma obowiązek poinformować o zmianie nie tylko Fundusz, ale również pracodawcę (każdą z instytucji oddzielnie).
52. Jak mogę złożyć reklamację?
Reklamacje można zgłaszać listownie, telefonicznie oraz drogą mailową.
Szczegółowe zasady składania i rozpatrywania reklamacji reguluje Regulamin.
[1] Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
VI. Dziedziczenie
53. Czy oszczędności zgromadzone na PPK podlegają dziedziczeniu?
Środki zgromadzone w PPK są prywatną własnością pracownika. W związku z tym, jak każdy posiadany majątek, podlegają one dziedziczeniu.
54. Kto ma prawo do oszczędności zgromadzonych na PPK w przypadku śmierci uczestnika PPK?
Jeżeli w chwili śmierci uczestnika pozostawał on w związku małżeńskim, a między małżonkami istniała ustawowa wspólność majątkowa, wówczas połowa środków na rachunku PPK stanowi własność małżonka zmarłego uczestnika. Współmałżonek może zawnioskować o zwrot tych środków lub wypłatę transferową na swój rachunek PPK, PPE lub IKE.
Druga połowa:
- przypada osobie/osobom wskazanym przez uczestnika na wypadek śmierci, o ile uczestnik dokonał za życia takiego wskazania, ALBO
- dziedziczona jest przez spadkobierców na zasadach określonych przepisami Kodeksu cywilnego.
Mogą oni zawnioskować o wypłatę transferową na swój rachunek PPK, PPE lub IKE albo zwrot. W przypadku zwrotu współmałżonek, osoby wskazane oraz spadkobiercy muszą liczyć się z:
- pobraniem należności na rzecz ZUS (30% wpłat sfinansowanych przez pracodawcę)
- utratą wpłat sfinansowanych przez Państwo
- pobraniem zryczałtowanego podatku dochodowego (tzw. podatek Belki) od zysku wypracowanego na pozostałych po pobraniu ww. kwot środkach zmarłego uczestnika PPK.
55. Kiedy można wyznaczyć osobę wskazaną na wypadek śmierci?
Wskazania osoby/osób na wypadek śmierci uczestnika można wskazać w dowolnym momencie w trakcie trwania uczestnictwa w PPK. Uczestnik może również w dowolnym momencie zmienić lub odwołać wskazane wcześniej osoby. Wskazanie musi nastąpić w formie pisemnej.
56. Czy jest możliwe wskazanie na wypadek śmierci więcej niż jednej osoby?
Tak. W takim przypadku pracownik określa również udziały procentowe tych osób w zgromadzonych środkach. Suma wskazań procentowych dla wszystkich wskazanych osób powinna wynosić łącznie 100%:
osoba A: 30%, osoba B: 70%
Jeżeli wskazanych zostanie kilka osób, a nie zostanie oznaczonych ich udział w środkach, uważa się, że ich udziały są równe.
57. Czy osoba wskazana na wypadek śmierci musi być spokrewniona z uczestnikiem?
Uczestnik PPK ma prawo wskazać dowolną osobę fizyczną. Tym samym osoba wskazana nie musi należeć do najbliższej rodziny.
58. Jaka jest różnica pomiędzy spadkobiercą a osobą wskazaną na wypadek śmierci?
Grono spadkobierców zdefiniowane jest przepisami prawa. Osobą wskazaną na wypadek śmierci może zostać każda osoba fizyczna wskazana przez uczestnika PPK bez względu na stopień pokrewieństwa z uczestnikiem (lub całkowity brak takiego pokrewieństwa).
59. Czy wycofanie środków po śmierci uczestnika PPK przez Spadkobierców / osobę wskazaną jest obciążane podatkiem spadkowym?
Nie, środki pochodzące z PPK zmarłego uczestnika niezależnie od stopnia pokrewieństwa jakie łączy beneficjenta ze zmarłym uczestnikiem są zwolnione z podatku spadkowego.
60. Czy można wyznaczyć podmiot prawny (np. fundację) jako osobę wskazaną na wypadek śmierci?
Nie, osobą wskazaną na wypadek śmierci uczestnika PPK może być tylko osób fizyczna (jedną lub kilka).
61. Czy w przypadku śmierci uczestnika PPK jest możliwe naliczenie wpłat i przekazanie ich na dotychczasowy rachunek zmarłego uczestnika?
Tak, instytucja finansowa powinna umożliwić pracodawcy przekazanie w takiej sytuacji wpłat do PPK np. w związku z wypłatą zaległego wynagrodzenia.